تبلیغات
ا انجمن علمی مهندسین كشاورزی دانشگاه ایلام - اهمیت سد بخار در سالن های مرغداری :
انجمن علمی مهندسین كشاورزی دانشگاه ایلام
Animal science of ilam
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 3 آذر 1388 توسط دبیر روابط عمومی انجمن | نظرات ()

اتلاف دما در ساختمان های مرغداری می تواند به یكی از روش ها، همرفت، رسانش و تابش و یا تركیبی از روش های فوق باشد. انتقال گرما از طریق رسانش (Conduction) هنگامی اتفاق می افتد كه تماس مستقیمی بین مناطق سرد و گرم وجود داشته باشد. اگر یك طرف ماده گرم شود، حرارت از داخل ماده به سمت قسمت سردتر هدایت می شود. جابجایی حرارت از طریق همرفت(Convection) معمولا بستگی به هوا و یا آبی دارد كه گرما را از منطقه گرم به منطقه سرد منتقل نماید. انتقال گرما بوسیله تابش (Radiation) زمانی رخ می دهد كه دو سطح دارای اختلاف درجه حرارت باشند. سطح گرمتر، حرارت را به سوی سطح سردتر تابیده بدون اینكه هوای بین این دو سطح گرم شود. حرارت خورشید یك نمونه از دمای تابش می باشد. طیور می توانند از طریق تابش به سطوح سردتر از قبیل سقف و یا دیوار سالن مرغداری حرارت بدن خود را از دست بدهند. عایق بندی موجب كاهش افت حرارت یك ساختمان مرغداری به وسیله هر كدام از روشهای فوق می شود.

مفهوم سد بخار عبارت از كاربرد مواد و یا روش هایی می باشد كه مانع جمع شدن رطوبت در دیوارها، سقف و عایق ها می شود. از نقطه مباحث نظری در عایق بندی، هوای سرد با قسمت خارجی در تماس بوده و موجب خنك شدن قسمت گرمتر داخلی می شود كه این امر موجب تجمع قطرات آب و در نتیجه مرطوب شدن عایق می گردد. به منظور جلوگیری از این امر، یك سد ضد آب در قسمت داخلی دیوارهای سالن نصب می گردد. سد بخار می تواند از جنس كاغذ كرافت (Kraft Paper) كه مستقیماً به عایق متصل شده است و یا یك لایه پلاستیك باشد. سد بخار همیشه در قسمت گرم داخلی كه حاوی رطوبت بیشتری است، قرار می گیرد.
__________________


>
درباره وبلاگ

این وبلاك اماده تبادل لینك با سایت های علمی میباشد در صورت تمایل ابتدا ما را لینك كرده سبس به ما اطلاع دهید تا شما را لینك كنیم
پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
جستجو
آخرین مطالب
آرشیو
موضوعات
نویسندگان
پیوند ها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
نظر سنجی
سایت انجمن را چگونه میبینید؟


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :